Haber

Hindistan Cemaati İslam’ın eski lideri vefat etti

Hindistan’da İslami ilimlerin öncülüğünü yapan ve ülkenin güneyindeki Karnataka eyaletinde yaşayan Mevlana Sirajul Hasan, 87 yaşında vefat etti.

Hassan, Hindistan Cemaat İslami’nin eski başkanıydı ve uzun yıllar bilimsel araştırmalara öncülük etti. Bire bir yazar ve düşünür olan Hasan, ideoloji, tarih ve edebiyat üzerine birçok kitap yazmıştır.

Hindistan’ın farklı yerlerinde birçok okulda öğretmenlik yapan Hasan, özellikle İslam tarihi ve kültürü konusunda uzmanlaşmıştır.

Hasan’ın ölümü Hindistan’daki İslam toplumu tarafından büyük bir üzüntüyle karşılandı. Birçok İslami lider ve siyasetçi, Hasan’ın ölümü için başsağlığı mesajları yayınladı.

Hindistan Cemaat İslami’nin genel sekreteri Muhammed Salim yaptığı açıklamada. “Hasan, İslam alemi için büyük bir kayıptır. Bilimsel araştırmaları ve İslam kültürüne katkılarıyla anılacaktır.”söz konusu.

Hasan’ın ölümü, Hindistan’da İslam tarihi ve kültürüne yaptığı katkılarla tanınan birçok bilim adamı ve düşünür tarafından büyük bir kayıp olarak selamlanıyor.

haberaltinyayla.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu