Ekonomi

IEA, küresel petrol talebi tahminini sabit tuttu

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (UEA) aylık petrol piyasası raporu yayınlandı.

Buna göre, küresel petrol talebinin bu yıl geçen yıla göre günlük 2 milyon varil artışla 101 milyon 900 bin varile ulaşması bekleniyor.

Bir önceki raporda bu tedbirin günlük 101 milyon 900 bin varil olduğu iddia edilmişti.

Talebin OECD bölgesinde bir önceki yıla göre 262 bin varil artışla 46 milyon 212 bin varil, OECD dışı ülkelerde ise 1 milyon 765 bin varil artışla 55 milyon 727 bin varil olacağı hesaplanıyor. .

Kısıtlamaların kaldırılmasının ardından Çin ekonomisinde yaşanan canlanmanın da etkisiyle bu yılın ilk çeyreğinde küresel petrol talebinin büyüme eğilimine geri döndüğü ve yaklaşık 810 bin varil arttığı belirtiliyor.

Yıl boyunca büyümenin hızlanacağı ve küresel petrol talebindeki artışın yüzde 90’ının Çin’in de desteğiyle OECD dışı ülkelerden geleceği tahmin ediliyor.

OECD talebinin 2023’ün ilk çeyreğinde, zayıf sanayi faaliyeti ve ılıman hava koşulları nedeniyle bir önceki yılın aynı dönemine göre 390 bin varil azalarak üst üste ikinci kez düşüş gösterdiğine dikkat çekiliyor.

Küresel petrol arzı azaldı

Rapora göre günlük küresel petrol üretimi bir önceki aya göre 450 bin varil azalarak yaklaşık 101 milyon 210 bin varil olarak gerçekleşti.

Rusya’nın yaptırımlar ve G7 fiyat tavanları nedeniyle üretimini günlük 500 bin varil azaltacağını açıklaması nedeniyle küresel petrol üretiminin Mart ayında düşüş eğilimine girdiği ve düşüşte Rusya’nın taahhüdünün etkili olduğu vurgulandı.

OPEC’in günlük ham petrol üretimi ise Mart ayında bir önceki aya göre 140 bin varil azalarak yaklaşık 29 milyon 90 bin varil oldu. Bu dönemde ham petrol dışındaki konvansiyonel olmayan OPEC üretimi ise günlük 5 milyon 350 bin varil olarak kaydedildi. Böylece OPEC’in geçen ayki günlük petrol üretimi yaklaşık 34 milyon 440 bin varil olarak gerçekleşti.

OPEC dışı ülkelerin günlük petrol üretimi ise bir önceki aya göre 310 bin varil azalarak yaklaşık 66 milyon 770 bin varil oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu