Haber

Kabinde Boynundan Zincirlenmiş Olarak Bulundu! 6 Kişiye Hapis Cezası

Çin’de bir kulübede bir vlogger’ın boynundan zincirlenmiş halde bulunan Xiaohuamei’nin görüntüleri öfke yarattı. 25 yıl önce kaçırılıp 600 dolara satılan kadının eşi ve kaçırılma olayında rol oynayan kişiler 8 yıldan 13 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı.

7 Nisan’da görülen davada adı Xiaohuamei olarak paylaşılan kişinin eşi Dong Zhimin, 40’lı yaşlarındaki kadını kaçırıp işkence yapmaktan 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Ayrıca kimlikleri paylaşılmayan 5 kişiye daha 8 yıldan 13 yıla kadar değişen hapis cezaları verildi.

Olay, Çinli bir vlogger’ın geçen yıl Ocak ayında Jiangsu eyaletinin Xuzhou kentindeki bir köyde bayanın görüntülerini sosyal medyada paylaşmasıyla gündeme geldi.

Büyük tepki toplayan görüntüde, bayan köydeki bir kulübede boynundan zincirlenmiş olarak görüldü.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre Dong, polise verdiği ifadede eşinin şizofren olduğunu ve şiddet içeren davranışlar sergilediğini iddia ederek kendisini kabine kilitledi. Xuzhou’daki yetkililer de Dong’un açıklamasını destekleyen açıklamalarda bulundu.

Xiaohuamei’nin 1998 yılında kaçırıldığı ve 600 dolara bir çiftçiye satıldığı öğrenildi.

Ancak halkın tepkisinin ardından, kapsamlı soruşturmada başka ayrıntılar da ortaya çıktı.

Buna göre Xiaohuamei’nin 1998 yılında memleketi Yunnan eyaletindeki evinden kaçırıldığı ve o zamanki parayla 600 dolara bir çiftçiye satıldığı belirlendi.

Kadının bir yıl sonra insan kaçakçılığı yapan ikiliye satıldığı belirtildi. Soruşturmada kimlikleri paylaşılmayan bu çiftin Xiaohuamei’yi Dong’un babasına sattığı ve ikilinin daha sonra evlendiği anlaşıldı.

Dong’un karısını taciz ettiği ve çocuk doğurmaya zorladığı da belirlendi. Buna göre ilk çocuğunu 1999 yılında doğuran Xiaohuamei, 2011-2020’de 7 çocuk daha dünyaya getirdi. Xiaohuamei’nin şizofrenisinin de bu dönemde kötüleştiği bildirildi.

Öte yandan Çin’de Twitter’ın muadili olarak hizmet veren sosyal medya platformu Weibo’nun bazı kullanıcıları cezayı yetersiz bularak eleştirdi.

Bir Weibo kullanıcısı, ‘Birinin hayatını mahvettin, cezan bu mu?’ söz konusu.

Başka bir kullanıcı, ‘O adam 9 ay hapis yatacak ama kadının bütün hayatı mahvoldu’ dedi.

Diğer kullanıcılar, ülkede insan kaçakçılığına verilen cezaların genellikle 10 yıl civarında olduğuna dikkat çekti.

Birleşik Krallık’ın kamu yayın kuruluşu BBC de aktivistlerin geçen yıl bu suçlara verilen cezaları artırmak için kampanya yürüttüğünü bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu