Haber

Katar 2022 FIFA Dünya Kupası’nda görev yapan Türk Polis Görev Gücü yurda döndü

Katar 2022 FIFA Dünya Kupası’ndaki güvenlik önlemlerine destek amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı’ndan 2 bin 242 uzmanın dönüşü tamamlandı.

Turnuva öncesinde ve sırasında 24 saat boyunca stadyumlarda, festival alanında ve ihtiyaç duyulan diğer alanlarda görev yapan personelin son birimi Ankara Esenboğa Havalimanı’nda törenle karşılandı.

Törende bir konuşma yapan Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Emniyet Daire Başkanı ve Katar’daki Türk Polis Misyon Gücü Genel Koordinatörü Cüneyt Ünal, Türk Polis Teşkilatı olarak Ekim ayında görev yapmak üzere Katar’a gittiklerini hatırlattı. Katar 2022 FIFA Dünya Kupası’nda.

Türk Polisi Misyon Gücünün 3 aylık görev süresi boyunca disiplinle çalıştığını vurgulayan Ünal, “Şampiyonluk öncesi ve şampiyonayı kapsayan 2 bin 242 personel yaklaşık 3 aydır Katar’daydı. SporGüvenlik, kalabalık kontrolü ve sosyal olaylardaki tecrübesini sahaya yansıtarak, gece gündüz 24 saat Türk polisine yakışır bir disiplinle görevini yürüttü.”

Alınan önleyici ve caydırıcı aktif güvenlik tedbirleri sayesinde herhangi bir olay yaşanmadığını kaydeden Ünal, “Görevini hakkıyla yapan personelimiz final maçının ardından memleketlerine dönüşe başladı. Bugün itibariyle son birimimiz de sevk edildi. ülkemize, Katar Dünya Şampiyonası operasyonu başarıyla tamamlandı.” sözlerini kullandı.

Katar’da düzenlenen 2022 Dünya Kupası Şampiyonası güvenlik tedbirleri kapsamında 1 genel koordinatör, 20 danışman polis şefi, 2 bin çevik kuvvet/takviye hazır kuvvet çalışanı, 30 görev atı ve 36 görev atı yöneticisi, 1 demirci, 1 veteriner, 4 A at bakıcıları, 29 çevik kuvvet köpeği ve yöneticisi, 50 bomba arama köpeği ve yöneticisi, 70 bomba uzmanı, 10 uyum görevlisi ve 20 tercüman olmak üzere toplam 2.242 işçi görevlendirildi.

FIFA sorumluluğundaki 40 bin kişilik fanfest alanı (Fanfest), maçların oynandığı 8 stadyum, takımların konakladığı oteller, kamp ve antrenman alanları olan Katar’da Türk Polisi Misyon Gücü görev aldı. ekipleri, bilet satış merkezleri ve akreditasyon merkezi. Ayrıca Türk polisi 64 karşılaşmada güvenliği sağladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu