Ekonomi

Ön hazırlıklar tamamlandı, Adana’da 2 noktada daha petrol kuyuları açıldı

Adana’nın İmamoğlu ilçesinde 1948 yılında açılan ancak sonradan kapatılan petrol kuyularının bölgede yeniden arama ve sondaj çalışmaları için ön hazırlıklar tamamlandı.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı tarafından 1948 yılında kapatılan 2 bölgede, ‘Petrol yok’ denilerek İmamoğlu ilçesine bağlı Ağrıkaraca Mahallesi’nde çalışmaların yürütülmesi kararlaştırıldı. Bunun üzerine kuyu ve sondaj borularının kısa sürede tekrar faaliyete geçmesi için start verildi. Bölgedeki petrol arama ve tarama faaliyetlerinin analizleri tamamlanmış ve temel hazırlıkları yapılmıştır. Sondaj makinesinin beklendiğini kaydeden Ağzıkaraca Mahallesi Muhtarı Mehmet Erbaşlı da TPO GAZİ 1 kuyusunda arama çalışmalarına başlanacağını, 1948 yılında petrol olduğu tespit edilen ikinci kuyuda da çalışmaların yürütüleceğini kaydetti. ancak daha sonra kapatıldı.

“‘Hayır’ dediler ve gittiler”

Mahallelerine yakın Ceyhan sınırındaki sondaj kuyusundan petrol çıkarıldığını kaydeden Muhtar Mehmet Erbaşlı, “Şirketimiz buraya gelerek tüm bölgede tarama çalışması yaptı. Ne de olsa burayı buldular, altyapısı oluştu. Hazırlandık, şimdi sondaj bekliyoruz. 1948’de Amerikalıların atalarımızın dediği gibi petrol aradıklarını biliyoruz. “O sırada ‘Hayır’ dediler ve gittiler. Suçlularımız bize o dönemde çıkan maddenin çakmakla yakılıp yakıldığını anlatırdı. Sondaj için göletler kuruldu. 6 yıl öncesine kadar sahadaki kuyuda ham petrol vardı. Birinin düşmesi durumunda tarla sahibi üzerini toprakla kapatmış. İnşallah petrol çıkar da köyümüz mahallemiz olur. Gelecek için gelişmekte olan bir ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır” dedi.

Muhtar Erbaşlı, Amerikalıların açtığı kuyunun bulunduğu ve daha sonra kapatılan ikinci bölgenin artık buğday tarlası olduğuna işaret ederek, “Şu anda kuyunun olduğu yerin farkındaysanız buğday fazla yetişmiyor. Buradaki borunun uzunluğunun 2 bin 400 metre olduğunu biliyorum.” Görünüşte ham petrol vardı. Şimdi burası yeniden keşfedilecek. Sondaj borusu burada” dedi. – ADANA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu