Haber

Yılmaz Özdil ‘Bağnazın Tehdidi’ Davasında Beraat Etti

Yalova Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. ‘Bağnazın Tehdidi’ başlıklı köşesinde Ebubekir Sifil’e hakaret ettiği teziyle 4 yıla kadar hapis cezasına çarptırılan Dr. Yılmaz Özdil beraat etti.

Gazeteci Yılmaz Özdil’in Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. ‘Bağnazın Tehdidi’ başlıklı köşesinde Ebubekir Sifil’e hakaret ettiği teziyle yargılandığı davada karar çıktı.

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya gazeteci Yılmaz Özdil ile müşteki Ebubekir Sifil katılmadı.

Duruşmada söz alan Sifil’in avukatı Mehmet Akif Mavi, ‘Bu tür ifadelerin cezai çerçeveden çıkarılması, yargının köşe yazarlarına herkesi aşağılama ve sözlü saldırı fırsatı sunması anlamına gelir. Sanıkların cezalandırılmasını talep ediyoruz’ dedi.

Yılmaz Özdil’in avukatı Fahri Emeksiz, “Müvekkil ceza sürecinde kasten hareket etmemiştir, gazetecidir. Bu vesileyle basın ve ifade özgürlüğü çerçevesinde beraat talep ediyoruz.” Mahkeme, suçun unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle Yılmaz Özdil’in beraatine karar verdi.

Yılmaz Özdil, ‘Öldükleri zaman camilerimize cenazeleri getirilmemesin’ diyen Yalova Üniversitesi Öğretim Üyesi Ebubekir Sifil için ‘Bağnazların tehdidi’ başlıklı bir yazı kaleme aldı. Sifil de bu yazısında Yılmaz Özdil’in kendisine hakaret ettiğini iddia ederek şikayetçi oldu.

Şikayet üzerine tarafların uzlaşmaya varamaması üzerine savcılık tarafından dava açıldı. Özdil’in ‘basın ve yayın yoluyla zincirleme şekilde hakaret’ suçundan 6 aydan 4 yıl 1 aya kadar hapsi istendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu